Godziny urzędowania:
Poniedziałek - Piątek: 7:30 - 15:30
e-mail: opssompolno@wp.pl
ul. Gimnazjalna 2a
62-610 Sompolno
tel. 63 27-14-822

Odziedziczenie mieszkania a ustrój majątkowy małżonków

Czytelnik pyta: Od kilku lat jestem w małżeństwie. Nigdy nie regulowałem umowami naszych finansowych spraw małżeńskich. W tym roku odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach. Czy odziedziczone mieszkanie będzie należało do nas obojga, czy tylko do mnie?

Mieszkanie, które Pan odziedziczył nie jest objęte wspólnością ustawową, stanowi ono Pana majątek osobisty. Przedmiot majątkowy (ruchomość bądź nieruchomość) nabyty przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę stanowi majątek osobisty małżonka, chyba że spadkodawca postanowił inaczej (art.33 pkt 2 k. r. o. ).

Spadkodawca mógł przekazać określoną rzecz albo prawo jednemu z małżonków bądź obojgu. Decydujące znaczenie ma w tej kwestii wola spadkodawcy. Jeśli więc nie zapisał wyraźnie, że jego wolą jest, by mieszkanie należało do małżeństwa, wówczas stanowi ono tylko Pańską własność. W przypadku gdyby ktoś zakwestionował jego wolę, sąd dokona interpretacji na podstawie testamentu oraz zeznań świadków.

 

Źródło: "ADWOKAT RODZINNY"

Dodano 10 sierpnia 2011

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij